Porady

NEOPREN

Wyróżnia się wiele rodzajów materiału do wyprodukowania stroju z pianki neoprenowej. Większość producentów strojów używa tej samej pianki, lecz inaczej się ona nazywa. W ostatnich paru latach jakość materiałów zmieniła się drastycznie. Stały się bardziej elastyczne, cieplejsze, odporniejsze na uszkodzenia. W dużej mierze wynika to z technologii użytych do wyprodukowania pianki, jej spienienia i różnorodnych składników chemicznych. Najlepsze materiały są użyte do konstrukcji z „ukrytym ściegiem”.

Materiały mają różną grubość mierzoną w milimetrach. Najchłodniejsze wody wymagają pianki o grubości 7 lub 6 mm. Cieplejsze wody wymagają stroju z pianki o grubości 2 mm nawet 1 mm. Większość strojów używa kombinacji 2 grubości pianek. Grubsza pianka jest pokryciem dla torsu, cieńsza jest umieszczana w okolicach ramion i kolan.

Najbardziej powszechne kombinacje grubości to 5/4, 4/3 mm, 3/2 mm.

SZYCIE I ŁĄCZENIE

Wyróżnia się następujące typy szwów – połączeń:

  • ścieg płaski (flatstich) (zwany tez ściegiem płaskim zamkniętym flatlock)
  • ścieg ukryty do klejenia (wulkanizowania) powierzchni gumowych na neopren (GBS Glued and BlindStiched)
  • ścieg taśmowy do klejenia (wulkanizowania) powierzchni gumowych na neopren (GBS Glued and BlindStiched with seam tape)


Ścieg płaski (flatstich, flatlock)
w piankach długich jest zalecany także do wody letniej 16 stp. Celsjusza (62 F). Ścieg wygląda jak „tory kolejowe”. Wewnątrz i na zewnątrz ścieg jest podobny. Splot nici wiodącej i łączącej z dwóch stron przebiega w taki sam sposób. Wewnętrzny ścieg jest płaski i bardziej wygodny w kontakcie ze skórą niż ściegi overlockowe usztywniające połączenia. Tu także niewielka cześć wody przedostanie się do środka stroju.

Ścieg ukryty do klejenia
/ wulkanizowania powierzchni gumowych na neopren w piankach długich jest zalecany do chłodniejszej wody. Konstrukcja jest najlepsza na chłodniejsze wody, gdyż szwy są zakryte gumą. Wygląd szwu przypomina ścieg płaski, jest tylko trochę węższy. Przenikanie wody do takiego stroju jest bardzo utrudnione konstrukcyjnie, lecz jest również normalnym zjawiskiem.

Ścieg ukryty taśmowy do klejenia (wulkanizowania) powierzchni gumowych na neopren w piankach długich jest zalecany do ekstremalnie niskich temperatur 10 stopni Celsjusza (50F) i niższych. Ścieg jest bardzo podobnie użyty do łączenia części stroju neoprenowego. Ściegi są dodatkowo są wzmocnione i „kryte” Przenikanie wody do takiego stroju jest jeszcze bardziej utrudnione konstrukcyjnie, lecz jest również normalnym zjawiskiem.

DOBÓR STROJU

Zapytaj siebie jak będziesz używać strój. Jaki sport wodny chcesz uprawiać – windsurfing, kitesurfing, nurkowanie, wake boarding, jazda na skuterze wodnym, pływanie? W jakich warunkach pogodowych, w jakiem zakresie temperatur? Jeśli dokładnie nie wiesz jaki strój wybrać skontaktuj się z dostawcą strojów sportowych, sklepem sportowym, osobami prowadzącymi szkółki surfingowe, nurkowe, lub osobami , które już w zaawansowanym stopniu uprawiają ten sport. Zdobędziesz wiele pożytecznych rad, unikniesz błędów osób początkujących (bynajmniej w zakresie pianek), oraz dostrzeżesz wiele życzliwosci ze strony pasjonatów. Hobby to zawsze lekarstwo na trudy życia codziennego.

Stroje mają różnorodną konstrukcję krawiecką, ciecia fasonu i rodzaje pianek użytych do ich wykonania. Są różne techniki szycia i pokrycia warstwy wierzchniej.

Strój mokry nie będzie szczelnie chronić Ciebie przed wodą. Niewielka ilość przedostanie się przez łączenia na szwach, zamki, kołnierz, na wykończeniach nogawek i rękawów. Temperatura ciała ogrzeje tę niewielką ilość wody, która będzie przepływać pomiędzy strojem a skórą sportowca. To zajmuje od 3 do 10 minut zależnie od konstrukcji, materiałów, temperatury wody i typu reakcji Twojego ciała na wodę.

KONSERWACJA I PRZECHOWYWANIE

Neopren (pianka pomiędzy tkaninami) ulega naturalnemu procesowi starzenia. Wynika to z faktu kontaktu z powietrzem atmosferycznym. Już po około paru latach od wyprodukowania widać pierwsze różnice w elastyczności neoprenu, w dalszym stopniu degradacji obserwowany jest efekt wykruszania pianki spod tkanin.

Drugim czynnikiem radykalnie przyspieszającym efekt starzenia neoprenu jest słońce i promieniem UV. Stroje używane w słonecznej pogodzie tracą własności w miejscach jak ramiona, górna część torsu, kołnierz. Słońce powoduje szybkie wyblaknięcie tkanin zewnętrznych, oraz wewnątrz pianki następują procesy opisane powyżej. Końcowy etap to popękane w kształcie pręg połacie neoprenu, które trudno ratować poprzez klejenie, czy podklejanie wzmocnień.

By strój neoprenowy służył dłużej warto: 

  • starać się unikać bezpośredniego nasłonecznienia, szczególnie podczas suszenia
  • nie używać suszarek, innych urządzeń przyspieszających odparowanie wody, nagrzewnic, kaloryferów
  • prać w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu. Szczególnie polecane w szkółkach surfingowych , nurkowych, gdzie pianki często zmieniają użytkownika. Wypróbowanym skutecznym detergentem jest płyn do higieny intymnej kobiet, zasadowy odczyn skuteczne zwalczy pot i resztki naskórka w tkaninie neoprenowej.
  • nie należy używać silnych detergentów, prać chemicznie, istnieje spore ryzyko przyspieszonego starzenia neoprenu
  • po użytkowaniu w słonej wodzie warto przepłukać strój w bieżącej wodzie celem usunięcia zanieczyszczeń
  • strój powinien być przechowywany w ciemnym pomieszczeniu, na wieszaku o szerokim rozstawie, tak by ciężar stroju nie spowodował rozciągnięcia i pęknięć neoprenu na ramionach na cienkim wieszaku.
  • należy unikać kontaktu z ostrymi przedmiotami, ubieranie stroju winno odbyć się z pomocą drugiej osoby, gdy podciąganie nogawek, rękawów ma być wykonane przez dłonie z długimi paznokciami / tipsami.
  • zamek w stroju neoprenowym nigdy nie powinien być zamykany gdy są na nim zanieczyszczenia (glony piasek itp.)
  • należy wybierać stroje z zamkiem kostkowym, w okresie eksploatacji powinno się zamek nacierać parafina, by ulatwić operowanie w innych temperaturach
  • w przypadku przechowywania zwiniętego stroju w szafie na półce należy ułożyć strój tak by zamek był na zewnątrz rolki

 

Kluby fitness używają antybakteryjnych chusteczek do przemywania wewnętrznej części pasów po zabiegach VACU fitness. Jest to doskonała i sprawdzona praktyka, ale warto co jakiś czas np. prać i płukać fartuchy jak opisano powyżej.